Омега-3 масни киселини за намалување на телесната тежината

Употребата на Омега-3 масните киселини може да помогнат во спречување на рак на кожата
19 November, 2013
Omega 3
Потребата да се процени влијанието на Омега-3 масните киселини врз нервниот систем кај мажите и жените, истражување
21 November, 2013

Моменталната популарност и разбирање на придобивките на омега-3 рибино масло може да биде капка во океанот. Неодамнешна студија покажа дека земањето рибино масло како додаток, заедно со редовно вежбање, може да ви помогне да изгубите тежина.

Студија од Универзитетот во Јужна Австралија, вклучила 75 лица кои се со прекумерна тежина и дебели луѓе (со други кардиоваскуларни ризици од болести како што се хипертензија и високо ниво на холестерол) и ги поделиле во четири групи.Кај првата поделба, половина од нив добиле доза на масло од туна, додека другите ја добиле истата количина на сончогледово масло кое не содржело Омега-3.Потоа ги поделиле  двете групи. Половина од нив не вежбале ништо, додека останатите комплетирале 45-минутно трчање на 75% од максималниот срцев пулс, секоја недела. Учесниците биле охрабрувани да не менуваат ништо во нивната исхрана.

По три недели,три групи покажале промени.Меѓутоа, групата на која и било давано рибиното масло и кои правеле вежби, покажале намалување на телесните масти плус 2 кг од просечното губење на тежината.

Се чини дека резултатите се уште поимпресивни со оглед на тоа дека не се направени промени во исхраната.Исто така,вежбањето не беше ништо повеќе од препорачаното ниво за сите,не само за оние кои се обидуваат да изгубат тежина. Во комбинација со калорична диета и повеќе вежбање,ефектите од рибиното масло може да се покажат како доста значајни за губење на килограмите.


Се верува дека Омега-3 го подобрува протокот на крвта во мускулите за време на вежбањето и им помага да се стимулираат ензими кои ги пренесуваат мастите до каде што може да се користат за енергија.

Омега-3 маслото е широко достапно како додаток,а исто така и како состојка во некои пијалоци и храна.Популарноста му е зголемена поради претходните студии кои ја поврзуваа омега-3 со подобрена мозочна функција и помнење, развивање и одржување на очите и способноста да се намали ризикот од Алцхајмерова болест и мозочен удар.

Со поопфатни студии се планира и понатаму да се спознае ефектот на омега-3 на долг рок, во комбинација со повеќе вежбање.Иако внесувањето на омега-3 во нивната природна форма (на пример, од риби) може да обезбеди најголемите придобивки на Омега-3 ,рибиното масло може да биде ефикасен како додаток за губење на тежината во комбинација со програма за вежбање.

Како и досега со претходните студии мора да биде внимателни да не се занесете.Меѓутоа, ова се многу ветувачки резултати, а веројатно ќе ја покачи продажбата и пред повеќе истражувања.Покрај сите други поврзани бенефиции од рибиното масло, ова секако не е причина да почне да се избегнува Омега-3.Ако вие не го направивте рибиното масло дел од вашата дневна исхрана, сега е најдобро време да го сторите тоа.

Dr.Viton OMEGA-3 можеш да го најдеш во аптеките на: Еурофарм, Виола, Галениум, Бети, како и во сите други подобро снабдени аптеки, а го има и на рафтовите во ДМ-дрогериите и Cosmo – Тинекс!

Нарачај Веднаш